Mas del Périé | Fabien Jouves

Tutustumispaketti

1h30
alkaen $13.69

per henkilö

Ilmainen peruutus asti 24 tuntia ennen.
Parhaat lahjaideat  Tarjoa tämä elämys! Lahjakortti voimassa 2 vuotta

Tietoa kokemuksesta

1h30

2 - 15 henkilöä

7 maistiaiset
Vierailu ja maistelu
Ilmainen peruutus asti 24 tuntia ennen.
Saatavilla: French,  Englanti
Opetuksellinen vierailu viinikellarissamme ja vanhojen rypälelajikkeiden suojelualueellamme sekä tutustuminen valikoimaamme 7 viinin kautta, jotka Fabien Jouves on huolellisesti valinnut, tarjoiltuna luomukasvatetuista gascognelaisista sioista valmistettujen terriinien ja paahtoleivän kera.

Luonnon kiertokulkua kunnioittaen ja maalle sen eläväksi organismiksi tarvittavan impulssin palauttaen, biodynaaminen viljely on ohjannut työtämme lähes 15 vuoden ajan, palauttaen meidät viininviljelijän elämän ytimeen ja maanviljelijän terveeseen järkeen.

Cahorsin alueen vieraanvaraisuuden perinteitä noudattaen avaamme mielellämme viinikellarimme ovet, joissa voit tutustua koko valikoimaamme ja nauttia tilamme tuotteista koostuvista maistelulautasista. Kutsumme sinut nauttimaan erityisestä ja rennosta hetkestä, jolloin voimme jakaa ja vaihtaa ajatuksia viiniemme maistelun äärellä, mikä heijastaa terroiriamme ja osaamistamme.

Mitä mukana

7 maistiaiset
Tasting
Opas

Tietoa isännästä

Fabien Jouves on kotoisin maanviljelijäperheestä, joka on viljellyt Causses du Quercyn luonnonmaita viiden sukupolven ajan. Vuonna 2006, juuri valmistuttuaan yliopistosta viinitieteen tutkinnolla, hänestä tuli viinintekijä. Hän perusti Mas del Périén viinitarhoilleen Trespoux-Rassielsiin Cahorsin alueen laitamille, missä Malbec on kukoistanut 1500-luvulta lähtien paikallisella nimellään Auxerrois.

Viinitarhamme kattaa 23 hehtaaria, ja siellä on pääasiassa Malbecia ja Chenin Blanc -rypäleitä. Maaperät vaihtelevat: mioseenikauden ruskeasta merkelistä, sideroliittisesta kalkkikivestä ja erityisesti kimmeridgiläisestä kalkkikivestä.

Mas del Périén ainutlaatuinen luonne johtuu sen sijainnista Quercyn kukkuloiden ja Cahorsin kalkkikiviylängöiden risteyksessä, jolle on ominaista matala, köyhä maaperä, joka soveltuu erityisen hyvin viininviljelyyn. Tila on luonnostaan suosinut tonttikohtaista valintaa paljastaakseen kaikki Malbecin vivahteet näissä maaperissä.

Lisäpalvelut, joita Mas del Périé | Fabien Jouves ehdottaa

Paikallinen leikkele ja juustotarjotin

Leipää, cabécou-juustoa ja kuivamakkaraa Ferme du Tessoulta (gaskonjalainen sikatilamme. Muinainen r...

13,69 $

Per vieras


Hyvä tietää

Maksu: Ei maksua, ennen kuin isäntä on vahvistanut varauksesi.
Peruutus: Kokemuksen täysi hyvitys, jos peruutus tapahtuu enintään 24 tuntia ennen kokemuksen alkua.
Makuja: Alkoholin maistelua ei käytetä alaikäisille lapsille.

Winalist-liiketoiminta Tarvitsetko apua seminaarin, tiimipäivän tai muun tapahtuman varaamisessa?

Matkatoimistomme ottaa sinuun takaisin vaihtoehtojen kanssa.

Winalist-liiketoiminta

Missä kokemus sijaitsee?

Mas del Périé - Fabien Jouves. AOC CAHORS- Vin en Bio et Biodynamie (Etablissement viticole avec prise de rendez-vous), Rue de l'ancienne poste, Trespoux-Rassiels, France


Sinua saattaa kiinnostaa myös nämä postaukset

Liity uutiskirjeeseemme!

Pysy ajan tasalla kuukausittaisten matkailuoppaidemme ja vinkkiemme avulla viini- ja viinimatkoillesi, sekä erikoistarjouksista!

Johtava alusta viinin ja väkevien alkoholijuomien harrastajille sekä maailmanmatkaajille.

2000+ viinitiloja ja tislaamoja huolella valittuna ympäri maailmaa.

Helppo varaus ilman maksuja ja ilmainen peruutus.